Home » Dietetyka » Czy na diecie ketogenicznej będę głodny?

dieta ketogeniczna

Czy na diecie ketogenicznej będę głodny?

Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, jest to jedno z podstawowych pytań: czy będę głodny? Dla niektórych ludzi uczucie głodu jest bardziej uciążliwe niż uczucie wstydu czy bólu. Spowodowane jest to między innymi tym iż jedzenie powoduje wydzielanie się endorfin w mózgu.

Na diecie ketogenicznej, jak w każdej dobrze skomponowanej diecie nie musisz chodzić przez pół dnia głodny, albo nie dojadać. Oczywiście po okresie adaptacji do diety ketogenicznej.

Według przeprowadzonych badań, w których pozwolono ich uczestnikom, będącym na diecie ketogenicznej, jeść tyle ile chcą, zdeklarowały one odczucie mniejszego głodu oraz zjadały mniej kalorii w porównaniu do osób będących na innych dietach.

W innym badaniu stwierdzono że spożywanie tłuszczu może spowodować zmniejszenie aktywności hormonów odpowiedzialnych za sygnalizowanie apetytu.

Dlaczego ketogenicy nie czują głodu?

Wpływ na zmniejszone uczucie głodu i apetytu ma przede wszystkim to, że tłuszcz ma wyższą gęstość kaloryczną w porównaniu do węglowodanów. Jeden gram tłuszczu ma ok 9 kcal, a 1 gram węglowodanów ma 4 kcal. Tłuszcz jest bardziej wydajnym źródłem energii. Drugim czynnikiem obniżającym prawdopodobieństwo wystąpienia głodu może być stan ketozy, który ma wpływ na zmniejszenie sygnałów głodu.

Czy trzeba liczyć kalorie na diecie kategoenicznej? Prawdę mówiąc nie ma takiej potrzeby, jednak lepiej wiedzieć co się je i jaką ma wartość odżywczą. W posiłkach wysokotłuszczowych łatwo jest przekroczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, należy też dokładnie czytać etykiety, aby uniknąć nadmiernej podaży węglowodanów. Większość osób na diecie ketogenicznej podświadomie redukuje liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia, po prostu najadając się szybciej do syta.

Głód to tylko chwilowy stan.

Po za tym należy pamiętać że uczucie głodu to tylko chwilowy stan, sygnał dla mózgu, że brakuje jedzenia. Nie ważne na jakiej diecie jesteś czy też na wysokobiałkowej, czy też na węglowodanowej kiedy jesteś głodny Twój organizm spala tłuszcz. Mając tego świadomość łatwiej nam się oswoić z tym uczuciem.

Tagi: , , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.