Home » Dietetyka » Czy spożycie zbyt dużej ilości białka wyrzuca z ketozy?

dieta ketogeniczna

Czy spożycie zbyt dużej ilości białka wyrzuca z ketozy?

Białko, bez niego nie zbudujesz mięśni, jest bardzo istotnym elementem żywienia osób uprawiających sport, dlatego trenujący często dbają o jego prawidłowy poziom. Jednak jaki jest wpływ białka na ketozę, czy nadmiar białka wyrzuca z ketozy?

Czy i kiedy białko wyrzuca z ketozy?

Po pierwsze jeśli korzystasz z ketozy i Twoim celem nie jest budowanie masy mięśniowej, tylko poprawa stanu zdrowia (np. walka z epilepsją) poziom białka nie jest istotny. Powinieneś je ograniczyć do minimum. Powinieneś skupić się na tłuszczu.

Natomiast jeśli jesteś osobą trenującą, potrzebujesz białka do regeneracji, budowania masy mięśniowej, bez niego nie zrobisz postępów. Białko jest budulcem mięśni, bez którego nie zbudujesz masy mięśniowej. Badania wykazują że osoba ćwicząca w stanie ketozy powinna utrzymywać jego poziom w ilości 1-1,2 grama na kilogram masy ciała. Niektóre rodzaje białek i aminokwasów są ketogenne i sprzyjają procesowi ketozy, inne wręcz odwrotnie wyrzucają z ketozy, powodują wydzielanie insuliny i ulegają przemianie w glukozę. Przykładem może być odżywka białkowa, której powinniśmy unikać w czasie ketoadaptacji oraz w późniejszym przebiegu diety.

Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem białka dla osoby trenującej jest białko jajka, białka pochodzenia zwierzęcego (mięso z drobiu, mięso wieprzowe, wołowina, ryby). Nabiał typu sery, twarogi, twarożki, sery pleśniowe też jest dobry, jednak nie należy przesadzać z jego udziałem.

Stosowanie produktów typu odżywka białkowa nie ma większego sensu, jeśli jemy dużo jaj i mięsa, to dostarczamy wraz z tłuszczem najwyższej jakości białko w odpowiedniej ilości. Białko jaj jest najbardziej wartościowym białkiem jakie można wprowadzić w diecie.

Tagi: , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.