Home » Dietetyka » Etapy ketozy – faza wyczerpania glikogenu, glukogenna i ketogeniczna

dieta ketogeniczna

Etapy ketozy – faza wyczerpania glikogenu, glukogenna i ketogeniczna

Aby wejść w stan ketozy w ciele człowieka musi zajść kilka procesów metabolicznych zanim poziom ketonów wzrośnie oraz sam organizm zacznie z nich korzystać . Poszczególne fazy, w których znajduje się organizm po ograniczeniu węglowodanów są następujące: efaza wyczerpania glikogenu, faza glukogenna, faza ketogeniczna, faza zaadaptowania do keto.

Faza wyczerpania glikogenu

W tej fazie poziom insuliny drastycznie spada, spada poziom cukru we krwi, w rezultacie wzrostu poziomu glukagonu prowadzi do całkowitego rozkładu glikogenu przez wątrobę. Twój organizm oczyszcza się z dostępnych zasobów energii, następuje zwiększona glukogeneza. Faza ta może trwać od 6 do 24 godzin od ograniczenia spożycia węglowodanów.

Faza glukogenna

W oddechu może pojawić się aceton, ponieważ wątroba zaczyna wytwarzać acetooctan. Nieświeży oddech może przypominać zapach rozpuszczalnika bądź lakieru. Podczas tej fazy glikogen jest całkowicie zużyty organizm czerpie energię z glukogenezy. Faza ta może trwać od 2 do kilkunastu dni. W zależności od organizmu niektóre osoby przebywają w tej fazie dłuższy czas.

Faza ketogeniczna / ketogenna

Fazę ketogeniczną cechuje wzrost spalania tłuszczu i użycia ketonów oraz zmniejszony rozpad białek na energię. Twój organizm znajduje się w ketozie. Stan ten przychodzi różnym czasie w zależności od organizmu, poziomu, stylu życia, predyspozycji genetycznych. Szacuje się że stan ketozy osiąga się od dwóch do kilkunastu dni od ograniczenia spożycia węglowodanów. Jednak nie oznacza to że Twój organizm w pełni korzysta ze stanu ketozy i ketonów.

Faza zaadoptowania do keto

Dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach, można powiedzieć że organizm zaczyna korzystać w pełni ze stanu jakim jest ketoza. Niestety aby wykorzystać potencjał ketozy należy być w niej dłuższy czas. Nie jest to stan w którym da się być z dnia na dzień. Kiedy Twój organizm w pełni korzysta z paliwa jakim są ketony, wykorzystuje je jako źródło energii. Zapotrzebowanie na glukozę praktycznie spada do minimum.

Dieta ketogeniczna tylko dla wytrwałych?

Niestety ale to prawda. Samo wejście w stan ketozy jest łatwe. Wystarczy ograniczyć spożycie węglowodanów, zwiększyć podaż tłuszczu w diecie. Proste, jednak aby w pełni korzystać ketozy należy w niej znajdować się powyżej kilku tygodni.

Kolejną trudnością jest to że każdy organizm jest inny i reaguje inaczej na tą rewolucję jaką mu zaserwujemy w postaci odmienionych makroskładników. To że ktoś osiąga pewne efekty w krótkim czasie nie znaczy że Tobie też się to uda tak samo szybko.

Aby przyśpieszyć proces adaptacji do ketozy, zwaną ketoadaptacją, niektórzy ludzie stosują różne suplementy. Pamiętaj, że zawsze należy konsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne. Oto kilka suplementów, które mogą wspierać ketoadaptację:

  1. Sole ketonowe (estry ketonowe): Te suplementy mogą dostarczać organizmowi gotowe do użycia ciała ketonowe, potencjalnie zmniejszając objawy „grypy ketonowej” i przyspieszając wejście w stan ketozy.
  2. MCT Oil (Triglicerydy o średniej długości łańcucha): Są to specjalne rodzaje tłuszczów, które są szybko przekształcane w ketony przez wątrobę, mogąc szybko dostarczać energię i wspomagać ketozę.
  3. Elektrolity (sód, potas, magnez): Dieta ketogeniczna może prowadzić do zmniejszenia poziomu elektrolitów w organizmie, szczególnie na początkowych etapach. Suplementacja może pomóc uniknąć objawów takich jak bóle głowy, zmęczenie i skurcze mięśni.
  4. Omega-3 fatty acids (kwasy tłuszczowe Omega-3): Mogą pomóc zrównoważyć stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 i wspierać ogólne zdrowie serca, co jest ważne na diecie wysokotłuszczowej.
  5. Witamina D: Jest często zalecana jako suplement na diecie ketogenicznej, zwłaszcza jeśli ekspozycja na słońce jest ograniczona.
  6. Fiber (Błonnik): Dieta ketogeniczna może być niska w błonnik, więc suplementacja może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego.
  7. Zielona herbata: Zawiera antyoksydanty i może wspierać metabolizm, potencjalnie wspomagając utratę wagi i ketoadaptację.
  8. Kofeina: Znajdująca się w kawie i herbacie, może zwiększyć metabolizm i poziom energii, co może być pomocne na początku diety ketogenicznej.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.