Home » Dietetyka » Ketoza, a kwasica ketonowa czym się różnią

dieta ketogeniczna

Ketoza, a kwasica ketonowa czym się różnią

Ketoza odżywcza to wzrost ketonów pod kontrolą, wzrostowi ketonów towarzyszy drastyczny spadek glukozy oraz normalny odczyn pH we krwi.

Zatem czym się różni kwasica ketonowa od ketozy odżywczej.

Kwasica ketonowa natomiast to olbrzymi wzrost ketonów bez jakiejkolwiek kontroli (ponad 15mmol/l) z jednoczesnym podwyższonym poziomem glukozy oraz obniżonym pH we krwi. Występuje głównie w momencie występowania cukrzycy typu 1.

Dieta ketogeniczna i suplementy podnoszące poziom ketonów we krwi nie podnoszą poziomu ciał ketonowych do tak wysokiego poziomu jak podczas kwasicy. Podczas występowania stanu ketozy poziom ciał ketonowych może wzrosnąć maksymalnie do 5-7 mmol/l.

Kwasica ketonowa i ketoza to dwa różne stany metaboliczne, które czasami mogą być mylone przez lekarzy, głównie ze względu na podobieństwa w nazewnictwie i niektórych wspólnych cechach. Ketoza jest bezpiecznym i naturalnym stanem metabolicznym, w którym ciało wykorzystuje ketony jako źródło energii zamiast glukozy, i jest to cel diety ketogenicznej. Z kolei kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia, który występuje głównie u osób z cukrzycą typu 1, gdy ciało produkuje nadmierną ilość ketonów w odpowiedzi na znaczny brak insuliny. Mylenie tych dwóch stanów może wynikać z niewystarczającej wiedzy na temat diety ketogenicznej i mechanizmów ketozy.

Objawy kwasicy ketonowej obejmują m.in.:

  1. Wysoki poziom cukru we krwi: Wzrost poziomu glukozy we krwi, który nie jest kontrolowany przez insulinę.
  2. Zwiększone oddychanie: Szybkie, płytkie oddechy (tzw. oddychanie Kussmaula).
  3. Zapach acetonu w oddechu: Charakterystyczny owocowy zapach, przypominający zapach acetonu.
  4. Nudności i wymioty: Problemy żołądkowe mogą być częste.
  5. Dezorientacja: Możliwe zaburzenia świadomości aż do śpiączki.

Kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Może prowadzić do ciężkiej odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, a nawet śpiączki. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą typu 1, gdyż ich organizm nie produkuje insuliny, która kontroluje poziom cukru i ketonów we krwi.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.