Home » Posts tagged 'dieta ketogeniczna'

Tag: dieta ketogeniczna

dieta ketogeniczna

Etapy ketozy – faza wyczerpania glikogenu, glukogenna i ketogeniczna

Aby wejść w stan ketozy w ciele człowieka musi zajść kilka procesów metabolicznych zanim poziom ketonów wzrośnie oraz sam organizm zacznie z nich korzystać . Poszczególne fazy, w których znajduje się organizm po ograniczeniu węglowodanów są następujące: efaza wyczerpania glikogenu, faza glukogenna, faza ketogeniczna, faza zaadaptowania do keto.

(więcej…)

Dlaczego warto jeść awokado?

Czym jest ten dziwny owoc, którego skórka ma kolor czasami zielony, czasami brązowy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę ale ten owoc jest dalekim kuzynem gruszki. Awokado jest powszechnie uznawane za zdrowy produkt, bogaty w wiele potrzebnych mikroskładników i zdrowych tłuszczy nienasyconych.  

(więcej…)

Ile jeść węglowodanów na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna opiera się przede wszystkim na tłuszczu, jej założenie między innymi jest to że eliminujemy węglowodany do śladowych ilości, zastępując je tłuszczem. W diecie ketogenicznej jedynym słusznym źródłem energii dla mózgu i ciała jest tłuszcz.

(więcej…)

Czy spożycie zbyt dużej ilości białka wyrzuca z ketozy?

Białko, bez niego nie zbudujesz mięśni, jest bardzo istotnym elementem żywienia osób uprawiających sport, dlatego trenujący często dbają o jego prawidłowy poziom. Jednak jaki jest wpływ białka na ketozę, czy nadmiar białka wyrzuca z ketozy?

(więcej…)

Czy muszę ćwiczyć aby schudnąć na diecie ketogenicznej?

Czy na diecie ketogenicznej muszę ćwiczyć, uprawiać jakiś sport, biegać, dźwigać ciężary, chodzić na siłownię aby schudnąć? Oczywiście że, nie. Wiele badań naukowych dowiodło, że dieta ketogeniczna wpływa pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę profilu lipidowego krwi – obniża poziom trójglicerydów we krwi, poziom całkowitego cholesterolu oraz podwyższenie HDL). Nie potrzebujesz aktywności fizycznej stosując dietę ketogeniczną.

(więcej…)

Jakie stosować proporcje makroskładników na diecie ketogenicznej

Prawidłowy rozkład makroskładników w każdej diecie jest niezwykle istotny i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, tak samo jak niedobory pewnych mikroskładników. W zasadzie zmiana makroskładników decyduje na jakiej jesteś diecie, czy też wysokobiałkowej, wysokotłuszczowej, węglowodanowej. Makroskładniki stanową trzon każdej diety, a ich trzymanie się jest wyznacznikiem utrzymywania diety.

(więcej…)

Czy na diecie ketogenicznej muszę liczyć kalorie?

O diecie ketogenicznej krążą różne mity, wiele pogłosek, które są najczęściej rozpowszechniane przez osoby które nigdy na tej diecie nie były, bądź były na niej tydzień albo dwa. Dieta ketogeniczna daje piorunujące efekty już na samym początku, dzieje się tak dlatego że odstawiając węglowodany organizm pozbywa się wody. Jest to naturalny proces, podczas którego utrata 4 kg w ciągu tygodnia to norma – większość z tego to woda. Po pierwszych dniach, tygodniach spadki wagi są co raz to mniejsze i mniejsze, aż w pewnym momencie waga się zatrzymuje.

(więcej…)

Czy na diecie ketogenicznej będę głodny?

Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, jest to jedno z podstawowych pytań: czy będę głodny? Dla niektórych ludzi uczucie głodu jest bardziej uciążliwe niż uczucie wstydu czy bólu. Spowodowane jest to między innymi tym iż jedzenie powoduje wydzielanie się endorfin w mózgu.

Na diecie ketogenicznej, jak w każdej dobrze skomponowanej diecie nie musisz chodzić przez pół dnia głodny, albo nie dojadać. Oczywiście po okresie adaptacji do diety ketogenicznej.

(więcej…)

Czym zastąpić ziemniaki będąc na keto

Na diecie ketogenicznej ziemniaki są zazwyczaj wykluczone ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów. Dieta ta wymaga ograniczenia spożycia węglowodanów, aby organizm mógł wejść w stan ketozy, czyli spalania tłuszczu jako głównego źródła energii. Ziemniaki, jako źródło skrobi, szybko przekształcają się w glukozę w organizmie, co może zakłócić proces ketozy. Z tego powodu, w diecie ketogenicznej zaleca się unikanie ziemniaków i innych skrobiowych warzyw na rzecz produktów o niższej zawartości węglowodanówPolacy wychowani na białym chlebie i ziemniakach, nie wyobrażają sobie obiadu bez ukochanych pyr, bulew, kartofli. Po przejściu na dietę ketogennną zaczyna bardzo szybko brakować chleba i ziemniaków, ryżu, makaronu. Talerz wydaje się pusty, w zasadzie nie chodzi o kalorie, ponieważ posiłki na keto są bardzo syte i nie potrzeba ich niczym uzupełniać. Chodzi bardziej o komfort psychiczny oraz smak. Na szczęście jest ratunek dla pożeraczy kartofli.

Jest to równocześnie sposób na zwiększenie ilości tłuszczu w diecie, jeśli brakuje ci tłuszczu w aby dobić do swoich dziennych założeń, jest to bardzo skuteczny sposób. Zatem czym zastąpić ziemniaki będąc na diecie ketogenicznej? Czym zapełnić talerz?

(więcej…)

Ketoza, a kwasica ketonowa czym się różnią

Ketoza odżywcza to wzrost ketonów pod kontrolą, wzrostowi ketonów towarzyszy drastyczny spadek glukozy oraz normalny odczyn pH we krwi.

Zatem czym się różni kwasica ketonowa od ketozy odżywczej.

Kwasica ketonowa natomiast to olbrzymi wzrost ketonów bez jakiejkolwiek kontroli (ponad 15mmol/l) z jednoczesnym podwyższonym poziomem glukozy oraz obniżonym pH we krwi. Występuje głównie w momencie występowania cukrzycy typu 1.

Dieta ketogeniczna i suplementy podnoszące poziom ketonów we krwi nie podnoszą poziomu ciał ketonowych do tak wysokiego poziomu jak podczas kwasicy. Podczas występowania stanu ketozy poziom ciał ketonowych może wzrosnąć maksymalnie do 5-7 mmol/l.

Kwasica ketonowa i ketoza to dwa różne stany metaboliczne, które czasami mogą być mylone przez lekarzy, głównie ze względu na podobieństwa w nazewnictwie i niektórych wspólnych cechach. Ketoza jest bezpiecznym i naturalnym stanem metabolicznym, w którym ciało wykorzystuje ketony jako źródło energii zamiast glukozy, i jest to cel diety ketogenicznej. Z kolei kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia, który występuje głównie u osób z cukrzycą typu 1, gdy ciało produkuje nadmierną ilość ketonów w odpowiedzi na znaczny brak insuliny. Mylenie tych dwóch stanów może wynikać z niewystarczającej wiedzy na temat diety ketogenicznej i mechanizmów ketozy.

Objawy kwasicy ketonowej obejmują m.in.:

  1. Wysoki poziom cukru we krwi: Wzrost poziomu glukozy we krwi, który nie jest kontrolowany przez insulinę.
  2. Zwiększone oddychanie: Szybkie, płytkie oddechy (tzw. oddychanie Kussmaula).
  3. Zapach acetonu w oddechu: Charakterystyczny owocowy zapach, przypominający zapach acetonu.
  4. Nudności i wymioty: Problemy żołądkowe mogą być częste.
  5. Dezorientacja: Możliwe zaburzenia świadomości aż do śpiączki.

Kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Może prowadzić do ciężkiej odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, a nawet śpiączki. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą typu 1, gdyż ich organizm nie produkuje insuliny, która kontroluje poziom cukru i ketonów we krwi.

Keto Pankejki – naleśniki ketogeniczne

Dieta ketogenna to nie tylko słony i tłusty smak, ale także słodkie śniadania :D. Urozmaicone śniadanie to świetny początek dnia, zwłaszcza jeśli jest słodkie i syte.

Przepis na amerykańskie naleśniki/pankejki w wersji ketogenicznej, prosty do wykonania bazujący na mące kokosowej.. Jest to idealny pomysł na śniadanie, którą można podawać w różnej formie, w zależności od zastosowanej polewy, lub dodatku w formie śmietany.

(więcej…)

Jak powstają ketony i jakie komórki z nich korzystają

Ketony powstają w wątrobie podczas rozkładu tłuszczu , kiedy to tłuszcz stanowi nasze główne źródło energii przy ograniczonym do minimum spożyciu węglowodanów. Aby zmusić wątrobę do produkcji ketonów, należy dokonać adaptacji do diety ketogenicznej.

Po za dietą ketogeniczną organizm może produkować same ketony w nadmiarze, najczęściej przyczynami są:

  • głodówka
  • dieta niskowęglowodanowa
  • nadczynność tarczycy
  • zbyt duże i częste spożywanie alkoholu (alkoholizm)
  • duży wysiłek fizyczny
  • cukrzyca
(więcej…)