Home » Posts tagged 'ketony'

Tag: ketony

dieta ketogeniczna

Czy na diecie ketogenicznej będę głodny?

Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, jest to jedno z podstawowych pytań: czy będę głodny? Dla niektórych ludzi uczucie głodu jest bardziej uciążliwe niż uczucie wstydu czy bólu. Spowodowane jest to między innymi tym iż jedzenie powoduje wydzielanie się endorfin w mózgu.

Na diecie ketogenicznej, jak w każdej dobrze skomponowanej diecie nie musisz chodzić przez pół dnia głodny, albo nie dojadać. Oczywiście po okresie adaptacji do diety ketogenicznej.

(więcej…)

Ketoza, a kwasica ketonowa czym się różnią

Ketoza odżywcza to wzrost ketonów pod kontrolą, wzrostowi ketonów towarzyszy drastyczny spadek glukozy oraz normalny odczyn pH we krwi.

Zatem czym się różni kwasica ketonowa od ketozy odżywczej.

Kwasica ketonowa natomiast to olbrzymi wzrost ketonów bez jakiejkolwiek kontroli (ponad 15mmol/l) z jednoczesnym podwyższonym poziomem glukozy oraz obniżonym pH we krwi. Występuje głównie w momencie występowania cukrzycy typu 1.

Dieta ketogeniczna i suplementy podnoszące poziom ketonów we krwi nie podnoszą poziomu ciał ketonowych do tak wysokiego poziomu jak podczas kwasicy. Podczas występowania stanu ketozy poziom ciał ketonowych może wzrosnąć maksymalnie do 5-7 mmol/l.

Kwasica ketonowa i ketoza to dwa różne stany metaboliczne, które czasami mogą być mylone przez lekarzy, głównie ze względu na podobieństwa w nazewnictwie i niektórych wspólnych cechach. Ketoza jest bezpiecznym i naturalnym stanem metabolicznym, w którym ciało wykorzystuje ketony jako źródło energii zamiast glukozy, i jest to cel diety ketogenicznej. Z kolei kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia, który występuje głównie u osób z cukrzycą typu 1, gdy ciało produkuje nadmierną ilość ketonów w odpowiedzi na znaczny brak insuliny. Mylenie tych dwóch stanów może wynikać z niewystarczającej wiedzy na temat diety ketogenicznej i mechanizmów ketozy.

Objawy kwasicy ketonowej obejmują m.in.:

  1. Wysoki poziom cukru we krwi: Wzrost poziomu glukozy we krwi, który nie jest kontrolowany przez insulinę.
  2. Zwiększone oddychanie: Szybkie, płytkie oddechy (tzw. oddychanie Kussmaula).
  3. Zapach acetonu w oddechu: Charakterystyczny owocowy zapach, przypominający zapach acetonu.
  4. Nudności i wymioty: Problemy żołądkowe mogą być częste.
  5. Dezorientacja: Możliwe zaburzenia świadomości aż do śpiączki.

Kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Może prowadzić do ciężkiej odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, a nawet śpiączki. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą typu 1, gdyż ich organizm nie produkuje insuliny, która kontroluje poziom cukru i ketonów we krwi.

Jak powstają ketony i jakie komórki z nich korzystają

Ketony powstają w wątrobie podczas rozkładu tłuszczu , kiedy to tłuszcz stanowi nasze główne źródło energii przy ograniczonym do minimum spożyciu węglowodanów. Aby zmusić wątrobę do produkcji ketonów, należy dokonać adaptacji do diety ketogenicznej.

Po za dietą ketogeniczną organizm może produkować same ketony w nadmiarze, najczęściej przyczynami są:

  • głodówka
  • dieta niskowęglowodanowa
  • nadczynność tarczycy
  • zbyt duże i częste spożywanie alkoholu (alkoholizm)
  • duży wysiłek fizyczny
  • cukrzyca
(więcej…)

Poziom ketonów we krwi, jaki jest prawidłowy?

Rozpocząłeś dietę ketogeniczną, przeszedłeś proces adaptacji do tłuszczu. Pora zmierzyć poziom ketonów we krwi. Jeśli posiadasz urządzenie do pomiarów poziomu ciał ketonowych możesz z łatwością stwierdzić czy jesteś w stanie ketozy, czy nie oraz czy grozi ci kwasica ketonowa! Zatem od jakiego poziomu zaczyna się ketoza? Jaki jest prawidłowy poziom ketonów we krwi?

Zatem jaki jest prawidłowy poziom ketonów we krwi. Na zwykłej diecie węglowodanowej poziom ketonów we krwi wynosi: 0 – 0,4 mmol/l natomiast poziom glukozy we kri to 80-120. Odczyn Ph we krwi bez zmian.

(więcej…)

Objawy tego, że jesteś w ketozie

Zacząłeś dietę ketogeniczną aby spalić tłuszcz, zrzucić zbędne kilogramy, lepiej się poczuć. Spalanie tłuszczu to tylko jedna z konsekwencji przejścia na dietę wysokotłuszczową. Największą korzyścią diety ketogenicznej jest stan ketozy, czyli kiedy Twój organizm podczas spalania tłuszczu zamienia go w ketony, paliwo rakietowe dla Twojego mózgu.

(więcej…)

Dieta ketogeniczna, moje wrażenia po tygodniu

Przeglądając polskiego i zagranicznego youtuba natknąłem się na kilka ciekawych filmików na temat diety ketogenicznej. Nie mówię że usłyszałem o niej pierwszy raz, ponieważ wiedziałem o niej dużo wcześniej, jednak ostatnio ten sposób odżywiania mnie zainteresował i postanowiłem spróbować, przetestować na siebie tą dietę.

Myślenie każdego ketogenika: nie potrzebujesz węglowodanów, ani cukru do normalnego funkcjonowania organizmu. Twoim źródłem energii powinien być tłuszcz, który Twój organizm przetworzy w ketony.

(więcej…)