Home » Posts tagged 'makroskładniki'

Tag: makroskładniki

Jakie stosować proporcje makroskładników na diecie ketogenicznej

Czy proporcje makroskładników – 75% tłuszczu, 20% białek, 5% węglowodanów są prawidłowe dla Twojego organizmu? Wskazywane proporcje we wszystkich książkach, stronach internetowych, publikacjach nie są obowiązkowe dla wszystkich, to punkt odniesienia. Są dobrym punktem wyjścia, jednak pamiętaj zawsze o tym aby dostosować je do swoich potrzeb i stylu życia. Dieta ketogeniczna ma służyć tobie a nie na odwrót i najważniejsze jest Twoje samopoczucie.

Jeśli uprawiasz sport. dźwigasz ciężary, możesz zastosować więcej białka, zmniejszając poziom tłuszczu. Jeśli podczas treningu brakuje ci sił to znaczy że podaż tłuszczu jest zbyt mała. Baw się dietą, patrz na swoje samopoczucie, nie trzymaj się sztywno reguł, jedz to co lubisz. Jak każda dieta, keto musi być dostosowane do potrzeb osoby będącej na diecie? Zły rozkład makroskładników z pewnością wpłynie na Twoje życie, jak w każdej innej diecie.

Kalkulator kalorii. Jak działa?

Kalkulatory kalorii są bardzo popularne w internecie. Dzięki nim można w bardzo prosty sposób obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne  oraz deficyt kaloryczny. Bardziej rozbudowane kalkulatory obliczą nam dodatkowo nasze makroskładniki w diecie, wyliczą ile gramów białka, ile gramów węglowodanów oraz ile gramów tłuszczy potrzebujemy.

Jednak czy wyliczenia kalkulatorów są trafne, czy zawsze można opierać się na liczbach które podają? Moim zdaniem nie…

Kalkulatory działają na bardzo prostej zasadzie. Mnożą Twoją wagę razy 24 kalorie i wychodzi zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Następnie określasz swoją aktywność fizyczną, na podstawie której kalkulator dodaje od 10% do 50% kalorii. I tutaj jest pies pogrzebany…

Skąd wiesz ile dokładnie wynosi Twój współczynnik aktywności fizycznej ile dziennie spalasz kalorii. Jedyny skuteczny sposób aby to określić to obserwacja własnego ciała i wagi. Jeżeli po tygodniu nie zrzucimy pół kilograma, jeśli waga stoi w miejscu znaczy że nasza dieta zawiera za dużo kalorii. Obcinamy dwieście kalorii na dobę. Po tygodniu jeśli nie ważymy mniej, obcinamy kolejne dwieście kalorii. Proste…

Czy potrzebujemy w tym wypadku kalkulatora kalorii… Taki kalkulator może pomóc początkującym ułożyć dietę, jednak nie należy się nim kierować do końca. Najważniejsze jest poznanie swojego organizmu i sposobu w jaki reaguje na zmniejszeni liczby kalorii.