Czy osoba, która nie uprawia żadnego sportu, nie dźwiga ciężarów, nie biega, nie jeździ na rowerze może schudnąć? W dodatku prowadzi siedzący tryb pracy? Oczywiście! Nie musisz kupować magicznych suplementów diety, ale zwykłe odstawienie cukru od kawy czy herbaty nie pomoże. Zastosuj się do poniższych zasad, sprawdzonych przez sportowców.
1. Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu w ciągu doby.
Jest na to prosty wzór: 24 x waga ciała. Jeśli jesteś mężczyzną dodaj do wyniku 10%, jeśli jesteś kobietą odejmij 10%. Otrzymany wynik określa dokładnie ile kalorii potrzebujesz, aby normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Aby schudnąć odejmij od tego wyniku 200 kalorii, otrzymasz wtedy deficyt kaloryczny. Twój organizm otrzyma mniej kalorii niż potrzebuje.
2. Zacznij się zdrowo odżywiać.
Zanim zaczniesz jeść sprawdź co jesz, ile ma kalorii, w razie potrzeby zważ dany produkt. Odstaw napoje gazowane, słodycze, białe pieczywo. Wszystko co zawiera zbędny cukier, zastąp to warzywami i owocami. Twoja dieta powinna się składać 40% z białka, 40% z węglowodanów i 20% tłuszczu. Nie musisz sobie wszystkiego odmawiać, jednak jeśli np. nie jesteś w stanie policzyć dany produkt ma kalorii to go nie jedz. Pamiętaj, tłuszcz odgrywa ogromną rolę w organizmie (np. bierze udział w produkcji hormonów) i nie wolno go całkowicie eliminować z diety.
3. Rozpoczynaj dzień na czczo.
Pierwszy posiłek zjedz o 12 a ostatni o 18. Jeśli twój organizm nie dostanie pożywnego śniadania z rana, będzie posiłkował się nagromadzonym tłuszczem. Dzięki temu będziesz chudnąć zaraz po przebudzeniu.
4. Zwiększ swoją aktywność fizyczną poprzez pozbycie się złych nawyków.
Zacznij dużo chodzić. Tam gdzie nie musisz jechać samochodem idź na piechotę, zamiast do sklepu osiedlowego udaj się na zakupy gdzieś dalej. Nie korzystaj z windy tylko ze schodów. Pomysłów na zwiększenie aktywności fizycznej jest wiele, pamiętaj większa aktywność fizyczna to szybsze spalanie tłuszczu. Nawet zwykły spacer dużo daje.
5. Waż się co tydzień o tej samej porze.
Jeśli waga nie poszła w dół odejmij 100-200 kalorii. Być może indywidualne cechy twojego organizmu lub trybu życia powodują, że masz mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Co tydzień, najlepiej zaraz po ważeniu, obliczaj nowe zapotrzebowanie kaloryczne twojego organizmu, zmienia się ono w zależności od wagi ciała.
Skorzystaj z kalkulatora kalorii znajdującego się pod adresem: kalkulator.megapompa.pl (otwarcie w nowym oknie). Ułatwi ci on obliczanie twojego zapotrzebowania kalorycznego.
Każdy może zdrowo i szczupło wyglądać, nie musi uprawiać sportu. Powszechna otyłość i nadwaga spowodowane są głównie złą jakością pożywienia oraz złymi nawykami żywieniowymi. Wystarczy w diecie i sposobie życia wprowadzić naprawdę niewielkie zmiany, aby poprawić jakość naszej sylwetki.
Jeśli zainteresował cię temat odchudzania to zapraszam na mój kanał youtube. Znajdziesz tam więcej sposobów na spalanie tłuszczu w organizmie i budowanie masy mięśniowej.