Home » Dietetyka » Czy na diecie ketogenicznej muszę liczyć kalorie?

dieta ketogeniczna

Czy na diecie ketogenicznej muszę liczyć kalorie?

O diecie ketogenicznej krążą różne mity, wiele pogłosek, które są najczęściej rozpowszechniane przez osoby które nigdy na tej diecie nie były, bądź były na niej tydzień albo dwa. Dieta ketogeniczna daje piorunujące efekty już na samym początku, dzieje się tak dlatego że odstawiając węglowodany organizm pozbywa się wody. Jest to naturalny proces, podczas którego utrata 4 kg w ciągu tygodnia to norma – większość z tego to woda. Po pierwszych dniach, tygodniach spadki wagi są co raz to mniejsze i mniejsze, aż w pewnym momencie waga się zatrzymuje.

Czy na diecie ketogenicznej trzeba liczyć kalorie?

Jeżeli nigdy nie liczyłeś kalorii w swojej diecie, zalecane jest liczenie kalorii. Najlepiej wiedzieć co się wkłada do ust, po za tym musisz nauczyć się śledzić prawidłowe makro składniki w ciągu dnia. Normalną praktyką na diecie ketogenicznej jest fakt że osoby które mają już ketoadaptację za sobą często nie liczą kalorii i nie śledzą makroskładników, ponieważ najadają się do syta szybciej, a posiłek wysokotłuszczowy niweluje głód na dłużej.

Osoby będące w stanie ketozy nie odczuwają głodu i spalają wewnętrzny tłuszcz, który stanowi dodatkowe źródło energii. Jednak aby wywołać stan ketozy potrzebne są odpowiednie proporcje makroskładników.

Jakie są więc idealne proporcje makroskładników, aby osiągnąć stan ketozy?

Nie należy przekraczać 50 gram węglowodanów dziennie, białko powinno być na poziomie 20-35% całkowitej diety, a resztę powinien stanowić tłuszcz. Aby zachować prawidłowe proporcje należy niestety na początku diety zainteresować się makroskładnikami i kaloriami.

Jeśli jesteś osobą trenującą powinieneś białko trzymać na poziomie ok 1-1,2 grama na każdy kilogram ciał. Jeśli chcesz osiągnąć stan ketozy odżywczej tylko w celach zdrowotnych możesz śmiało ograniczać białko do minimum na korzyść tłuszczu.

Ile jeść kalorii na diecie ketogenicznej aby schudnąć?

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie Twojej wagi tj. 24 kcal na każdy kilogram wagi Twojego ciała, aby mieć punkt odniesienia. To będzie Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Po tygodniu obserwacji, jeśli chudniesz za wolno obetnij kalorie (o 100-200). Jeśli jednak czujesz się osłabiony, nie starcza Ci energii na cały dzień, zwiększ objętość posiłków – dodaj kalorie. Nie musisz się tak męczyć.

Podsumowując czy trzeba liczyć kalorie na diecie ketogenicznej?

Doświadczony ketogenik i tak wie co wkłada do ust, nie musi liczyć codziennie kalorii, no chyba że w diecie pojawiają się nowe produkty lub posiłki. Osoba początkująca lepiej żeby zaczęła od liczenia kalorii i makroskładników, aby wejść i utrzymać stan ketozy.

Pewnym wyjątkiem są też osoby które lubią się objadać, ich żołądki są rozciągnięte, wzrokowo muszą mieć zawsze pełny talerz (a na keto posiłki są mniejsze). Tym osobom w szczególności polecam liczenie kalorii, na diecie ketogenicznej bardzo łatwo jest się przejeść.

W diecie ketogenicznej liczenie kalorii nie zawsze jest konieczne, ale może być pomocne w osiągnięciu konkretnych celów, takich jak utrata wagi. Podstawą ketozy jest ograniczenie spożycia węglowodanów, a nie kalorii. Niemniej, monitorowanie całkowitego spożycia kalorii może pomóc w utrzymaniu deficytu energetycznego, co jest kluczowe przy redukcji masy ciała. Ważne jest jednak, aby skupić się na jakości spożywanych pokarmów, a nie tylko na kaloriach. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych ma priorytet nad prostym liczeniem kalorii.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.