Picie kawy od wielu lat jest uwzględniane w oficjalnych zaleceniach dietetycznych dla Polaków. Oto kilka informacji, które mogą przekonać Cię do spożywania kawy, jeśli jeszcze tego nie robisz.
- Standardowa filiżanka kawy składa się w 95% z wody i zawiera 75-100 mg kofeiny.
- Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) określa bezpieczne dzienne spożycie kofeiny na około 400 mg, co odpowiada trzem-pięciu filiżankom kawy.
Oto kilka korzyści wynikających z picia kawy:
- Spożywanie trzech filiżanek kawy dziennie może obniżyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego o 21%.
- Kofeina, trygonelina i polifenole zawarte w kawie przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka choroby Alzheimera nawet o 65%.
- Spożycie dwóch-pięciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 25%.
- Umiarkowane spożycie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o około 25% (przy spożywaniu trzech-czterech filiżanek dziennie).
- Kawa może pomóc zwiększyć wydajność fizyczną i zmniejszyć uczucie zmęczenia podczas treningu, co może przyczynić się do spalania kalorii i utraty wagi.
- Kofeina może hamować apetyt i zmniejszać uczucie głodu, co może prowadzić do ograniczenia spożycia kalorii.
- Kofeina zwiększa termogenezę, czyli produkcję ciepła w organizmie, co może przyczynić się do większego spalania kalorii.
Czy picie kawy prowadzi do odwodnienia? NIE!
Umiarkowane spożywanie kawy właściwie wspomaga utrzymanie odpowiedniego bilansu płynów w organizmie.
Choć zarówno picie kawy, jak i wody mają działanie moczopędne, to nie mają wpływu na równowagę wodno-elektrolitową.
Czy picie kawy powoduje utratę magnezu? NIE!
Badania wykazały, że umiarkowane spożywanie kawy prowadzi jedynie do utraty 4 miligramów magnezu przez nerki.
Jednocześnie sama filiżanka kawy zawiera 7 miligramów magnezu, a espresso nawet do kilkudziesięciu miligramów.
Czy picie kawy ma jakieś wady? N
iekiedy.
W niektórych przypadkach lub przy nadmiernym spożyciu kofeiny może dojść do zaburzeń snu, uczucia niepokoju, drżenia rąk i przyspieszonego rytmu serca.
Dodatki do kawy, takie jak cukier i śmietanka, mogą przyczyniać się do nadwagi i cukrzycy typu 2. Dlatego najlepiej wybierać czarną i gorzką kawę.
Wniosek: Picie kawy może przynosić korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób serca, Alzheimera, udaru mózgu i cukrzycy typu 2. Kofeina zawarta w kawie może również wspomagać utratę wagi poprzez zwiększenie wydajności fizycznej, hamowanie apetytu i zwiększenie termogenezy. Jednak należy pamiętać o umiarkowanym spożyciu i unikaniu nadmiernego spożycia kofeiny, które może powodować pewne negatywne skutki.