Home » Trening » Czy powinienem ćwiczyć kiedy jestem przeziębiony?

dieta ketogeniczna

Czy powinienem ćwiczyć kiedy jestem przeziębiony?

Każdy stanął przed tym dylematem, czy opuścić dzień treningowy z powodu przeziębienia, czy może jednak ćwiczyć pomimo choroby? Czy taki trening ma w ogóle sens czy też nie ma?

Po pierwsze każdy wysiłek fizyczny powoduje osłabienie organizmu oraz systemu immunologicznego, jest to spowodowane tym, iż w trakcie długotrwałych ćwiczeń w Twoim organizmie wydziela się kortyzol (hormon stresu). Najprościej wyjaśniając jak działa kortyzol w Twoim ciele, to zapobiega powstawaniu przeciwciał i walce z infekcją, jednocześnie przekierowując Twój organizm na regenerację naszych komórek mięśniowych. Po wysiłku fizycznym Twój organizm jest nastawiony na naprawianie komórek mięśniowych, jednocześnie przestaje walczyć infekcją. Najczęściej po takim treningu Twój stan zdrowia nie ulegnie poprawie, albo może się nawet pogorszyć.

Po drugie najefektywniejszym sposobem regeneracji organizmu, nie tylko podczas walki z infekcją, ale także regeneracji potreningowej jest odpoczynek. Przez to jeżeli dasz sobie odpocząć dzień albo dwa wrócisz szybciej do zdrowia, aby móc trenować w pełni sprawnym. Nie wystąpi też ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, np. trwające tydzień lekkie przeziębienie, albo kilkutygodniowy kaszel. Każdy lekarz zaleci Ci uspokojenie swojego organizmu oraz odpoczynek podczas choroby.

Po trzecie stopień choroby. Nie ma co porównywać zwykłego kataru do zapalenia płuc, oskrzeli. Wiadomo, wszystko powinno podlegać indywidualnej ocenie. Jeśli masz katar czujesz się na siłach, nie czujesz się osłabiony i nie wpłynie to na Twój trening to możesz go zrobić. Malutki katarek nie powinien być wymówką. Ludzie często mówią, że źle się czują, coś ich bierze i odpuszczają trening. A potem na wieczór walą browary, albo się bawią do nocy. Nie należy tego traktować jak wymówki od treningu. Natomiast, jeśli masz zainfekowane już drogi oddechowe tak, że nie możesz sprawnie oddychać i będzie Ci to przeszkadzać podczas wykonywania ćwiczeń, to lepiej odpuścić.

Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze. Treningi oraz uprawianie sportu jest dla Twojego zdrowia dlatego powinieneś trzeźwo ocenić sytuację, jeśli się stan zdrowia pogarsza to natychmiast zaprzestać treningów i dla się organizmowi wykurować.

Tagi: , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.