Home » Dietetyka » Dieta ketogeniczna a nieświeży oddech

dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna a nieświeży oddech

Nieświeży oddech podczas diety wysokotłuszczowej może się pojawić w szczególności na początku, podczas stanu adaptacji do diety ketogenicznej. Nie jest niczym groźnym, jednak na dłuższą metę może być uciążliwy i niemożliwy wręcz do usunięcia, do czasu aż nasz organizm w pełni nie dostosuje się do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii.

nieświeży oddech

Dlaczego podczas diety ketogenicznej pojawia się nieświeży oddech?

Pojawienie się nieświeżego oddechu świadczy o tym, że Twój organizm zaczął produkować ketony, natomiast nie potrafi ich „spalić”, dlatego w oddechu pojawia się aceton. Twój organizm pozbywa się ketonów na wszelkie możliwe sposoby, ponieważ nie potrafi ich magazynować. Sam oddech ma zapach zgniłych owoców, acetonu, zapach może także pojawić się w pocie. Mycie i płukanie jamy ustnej pomaga tylko na chwilę, ponieważ źródło nieprzyjemnego zapachu nie pochodzi z bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Zapach znajduje się w wydychanym powietrzu, pochodzi z płuc.

Jak się pozbyć uciążliwego oddechu?

Objawy te często ustępują samoistnie po dwóch maksymalnie czterech tygodniach od rozpoczęcia procesu adaptacji, kiedy Twój organizm zacznie wykorzystywać ketony. Jednak zdarzają się przypadki, że uciążliwości nie ustępują. Co można zrobić aby zwalczyć nieświeży oddech?

 • pij więcej wody, zwiększ podaż soli
 • płucz i myj częściej jamę ustną
 • używaj odświeżacza do ust
 • uzbrój się w cierpliwość
 • spróbuj zmniejszyć ketozę, możesz zwiększyć węglowodany do 70 gram, jednak może to spowodować wyjście z ketozy

Najważniejsze to nie panikować i spokojnie przetrwać stan adaptacji organizmu do nowego źródła energii, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Nasze męki będą wynagrodzone w przyszłości.

Tagi: , ,


5 komentarzy

 1. Isia pisze:

  Fajnie, problem w tym, że mój mąż śmierdzi tak na tej diecie, że samo przebywanie z nim w jednym pomieszczeniu jest nieprzyjemne.
  Ile to może trwać, minęły 3 miesiące a jest coraz gorzej….

 2. s4lc pisze:

  u mnie nieświeży oddech był powodowany nabiałem, nie mogę jeść śmietany, serów, masła (tylko masło klarowane), prawdopodobnie mam jakąś nietolerancję

  • Krzysztof pisze:

   Jak to zdiagnozowałeś, odstawiłeś nabiał? Czy po nabiale miałeś jakieś inne skutki uboczne? Jestem na keto, bardzo lubię nabiał i ciężko będzie mi z niego zrezygnować :/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.