Home » Mój trening » Jak zacząć biegać?

dieta ketogeniczna

Jak zacząć biegać?

Bieganie to jedna z podstawowych form aktywności fizycznej, jakie może wykonywać człowiek. Jest to forma aktywności, którą w zasadzie poznajemy sami od dziecka, która definiuje naszą sprawność fizyczną. Wiele sportów także jest mocno powiązanych z bieganiem, a samo bieganie stanowi formę przemieszczania (np. na boisku piłki nożnej). Choć bieganie jest podstawową formą aktywności fizycznej, wśród dorosłych ludzi nie jest popularne, z wiekiem staramy się oszczędzać energię, często czasami nawet ciężko jest nam gdzieś pójść, co dopiero biegać godzinę dla zdrowia. Niestety ale dzisiejszy tryb życia powoduje że bieganie, chodzenie gdziekolwiek sprawia że mamy uczucie marnowania czasu, przecież są szybsze i wygodniejsze sposoby na przemieszczanie się.

Bieganie dla sportu, zdrowia, kondycji, jako forma treningu jest niezwykle popularne, wśród osób uprawiających aktywność fizyczną. Jak już wspomniałem jest to podstawowa aktywność fizyczna, a więc nie wymaga ani sprzętu, ani specjalnego miejsca, wystarczy wyjść na dwór i zacząć biegać? Czy aby na pewno?

Zanim napiszę jak zacząć biegać może lepiej się zastanowić nad tym dlaczego warto zacząć bieganie? Jakie są korzyści oraz pozytywne aspekty z biegania i jakie korzyści odniesiemy z uprawiania tego sportu:

  • spalanie kalorii i utrata tkanki tłuszczowej (oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej diety) znacznie poprawia sylwetkę
  • nie wymaga sprzętu oraz przygotowania – każdy może zacząć biegać w dowolnym momencie, wyjątkiem są przeciwskazania medyczne
  • zwiększa ogólną wydolność organizmu
  • poprawia ciśnienie krwi, tętno
  • poprawia samopoczucie, podczas wysiłku wydzielają się endorfiny
  • działa antydepresyjnie, pozwala się wyciszyć poukładać myśli, daje uczucie satysfakcji
  • biegać możesz prawie wszędzie, dlatego łatwo jest utrzymać dyscyplinę treningową

Jak zacząć biegać? Jak przygotować się do biegania?

  1. Zrób badania lekarskie – może wydawać się śmieszne, ale zawsze przed rozpoczęciem uprawiania jakiegokolwiek sportu ważne jest wykonania badań lekarskich, chociażby dlatego aby mieć pogląd na to jak sport wpłynął na ogólną kondycję organizmu.
  2. Wyznacz sobie cel – chcesz schudnąć, poprawić kondycję, poprawić swoją sylwetkę? Wyznacz sobie realny i osiągalny cel. Zacznij od małych kroków, nie nastawiaj się że od razu będziesz biegać odcinek 10 km. Wyznaczenie zbyt trudnego celu spowoduje że szybko stracisz motywację.
  3. Sprzęt do biegania – w zasadzie wcześniej napisałem że nie potrzeba żadnego sprzętu do rozpoczęcia tej formy aktywności i jest to racja. Jednak jeśli chcesz dłużej biegać można zainwestować w dobre buty skonstruowane specjalnie dla biegaczy oraz strój. Spowoduje to że trening nie tylko będzie bardziej komfortowy ale także przyjemny. Po za tym długotrwałe bieganie w nieodpowiednim obuwiu może doprowadzić do dolegliwości w stopie, kolanach, albo do kontuzji. Dobór odpowiedniego obuwia to temat na osobny post. Ubiór biegacza to nie tylko buty to także spodenki, leginsy, skarpetki, bluzy, t-shirty. Te przeznaczone dla biegaczy chronią przed wychłodzeniem lub przegrzaniem oraz cechują się lepszą wentylacją. Podczas biegu nie ma nic gorszego niż walka z własnym ubraniem :D. Jeśli chodzi o sprzęt to warto wspomnieć o zegarkach przeznaczonych dla biegaczy. Ważny jest dokładny pomiar czasów, liczby kroków, pulsu. Nie są to niezbędne gadżety, jednak służą one dokładnemu pomiarowi postępów w bieganiu.
  4. Wytrwałość oraz samodyscyplina – zabierając się za bieganie nie wystawisz na próbę swoją wytrwałość i dyscyplinę wewnętrzną. Prawda jest taka że nikt nie zaczął biegać długich dystansów od raz, nikt nie osiągną rewelacyjnych efektów na krótkich dystansach w sprincie z dnia na dzień. W żadnej dyscyplinie sportowej wyniki i rekordy nie przychodzą z dnia na dzień, także w bieganiu. Wyniki i rekordy rodzą się z wytrwałości i systematyczności. To właśnie systematyczność i konsekwentne dążenie do celu odróżnia tych co odnoszą sukcesy od tych co szybko rezygnują i poddają się.
  5. Dostosuj trening do własnych możliwości. Zbyt duże narzucenie tempa, zbyt intensywny trening na samym początku może prowadzić do zniechęcenia i działa demotywująco. Systematyka jest ważniejsza od pogoni za wynikiem. Na początek warto zacząć od szybkiego marszu, marszobiegu, stopniując wysiłek jaki wkładasz w poruszanie się. Stosowanie zbyt długiego dystansu również wpływa negatywnie na motywację, trening będzie trwał zbyt długo, może doprowadzić do przemęczenia. Pamiętaj nie musisz trenować codziennie, na początek rozsądnym rozwiązaniem jest marszobieg 30 minut co drugi dzień.
  6. Trening o odpowiedniej porze – pamiętaj to trening jest dla Ciebie, a nie Ty dla treningu. Dostosuj sobie porę treningu tak aby nic Ci nie przeszkadzało w rozpoczęciu treningu ani w jego trakcie. To Twój czas, w trakcie którego powinieneś skupić się na bieganiu.
  7. Odpowiednie odżywianie jest równie istotne co sam trening. Jest to temat rzeka. W zależności od Twojego celu powinieneś dostosować posiłki tak aby pomagały Ci go osiągnąć. Jeśli Twoim celem jest schudnięcie powinieneś mieć zawsze na uwadze liczbę kalorii jaką spożywasz w ciągu dnia. Powinieneś również ograniczyć węglowodany. Jeśli Twoim celem jest tylko osiągnięcie lepszego czasu lub przebiegnięcie długiego dystansu powinieneś zadbać o odpowiednie źródło energii dla Twojego organizmu. Po treningu powinieneś zadbać o odpowiednią regenerację i poziom białka w posiłku. Jeśli mowa o odżywianiu to należy wspomnieć też o nawodnieniu 2,5 do 3,5 L wody dziennie to absolutne minimum.
  8. Rozciąganie i odpowiednie rozgrzanie mięśni to podstawa każdej formy treningu, także biegania. Zacząć biegać bez rozgrzewki i rozciągnięcia to proszenie się o kontuzje, skurcze i bóle mięśniowe. Dzięki odpowiedniemu rozciąganiu przegotujesz organizm do wysiłku, przygotujesz stawy na przeciążenia, poprawisz mobilność mięśni.
  9. Zaplanuj odpowiednio trasę tak aby było na niej jak najmniej przeszkód które mogą Cie zatrzymać (światła, skrzyżowania, przeszkody terenowe).Unikaj asfaltu, postaraj się także aby trasa była jak najmniej utwardzona. Bieganie po asfalcie lub chodniku powoduje kontuzje i przeciążenia stawów. Miękkie podłoże jest mniej obciążające dla kolan.

Jak widać zaczęcie biegania wcale nie jest takie trudne, wystarczy „zacząć”. Dalej to już tylko systematyczność. Nie należy sobie stawiać zbyt wymagających celów na początek, zacznij od małych sukcesów i poprawiaj wyniki. Bieganie to także styl życia, zdrowy, wymagający codziennej samodyscypliny.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.