Home » Dietetyka » Jakie stosować proporcje makroskładników na diecie ketogenicznej

dieta ketogeniczna

Jakie stosować proporcje makroskładników na diecie ketogenicznej

Prawidłowy rozkład makroskładników w każdej diecie jest niezwykle istotny i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, tak samo jak niedobory pewnych mikroskładników. W zasadzie zmiana makroskładników decyduje na jakiej jesteś diecie, czy też wysokobiałkowej, wysokotłuszczowej, węglowodanowej. Makroskładniki stanową trzon każdej diety, a ich trzymanie się jest wyznacznikiem utrzymywania diety.

Zatem jakie proporcje makroskładników stosować?

Czy proporcje makroskładników – 75% tłuszczu, 20% białek, 5% węglowodanów są prawidłowe dla Twojego organizmu? Wskazywane proporcje we wszystkich książkach, stronach internetowych, publikacjach nie są obowiązkowe dla wszystkich, to punkt odniesienia. Są dobrym punktem wyjścia, jednak pamiętaj zawsze o tym aby dostosować je do swoich potrzeb i stylu życia. Dieta ketogeniczna ma służyć tobie a nie na odwrót i najważniejsze jest Twoje samopoczucie.

Na proporcje makroskładników wpływa też tryb życia jaki prowadzisz.

Jeśli uprawiasz sport. dźwigasz ciężary, możesz zastosować więcej białka, zmniejszając poziom tłuszczu. Jeśli podczas treningu brakuje ci sił to znaczy że podaż tłuszczu jest zbyt mała. Baw się dietą, patrz na swoje samopoczucie, nie trzymaj się sztywno reguł, jedz to co lubisz. Jak każda dieta, keto musi być dostosowane do potrzeb osoby będącej na diecie? Zły rozkład makroskładników z pewnością wpłynie na Twoje życie, jak w każdej innej diecie.

Prawidłowe zbalansowanie makroskładników jest kluczowe w diecie ketogenicznej. Nie tylko wspiera stan ketozy, ale również zapewnia odpowiednie odżywianie, wspierając zdrowie i dobre samopoczucie.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.