Na czym polega trening interwałowy? Jakie są jego zasady i jak go wykonać? I jakie korzyści niesie? Na forach internetowych, na youtube, na blogach wszyscy go zachwalają i twierdzą że jest dużo bardziej korzystny dla naszego organizmu od zwykłego cardio. Na czym więc polega?
Trening interwałowy (z ang. HIIT, czyli High Intensity Interval Training), czyli jak sama nazwa wskazuje polega na ćwiczeniu w interwałach. Ćwiczenia ciężkie stosujemy na przemian z ćwiczeniami o charakterze lekkim. W dosłownym tłumaczeniu o różnej intensywności.
Wysiłek fizyczny podczas takiego treningu oscyluje od 90-95% naszego maksymalnego tętna podczas najcięższych ćwiczeń , do 55% naszego maksymalnego tętna w czasie lżejszych ćwiczeń. Lżejsze ćwiczenia, służą za odpoczynek i złapanie oddechu. Swoje maksymalne tętno możesz obliczyć odejmując od liczby 220 swój wiek. Trening trwa od 5 do 25 minut (nie powinno się tego czasu przekraczać), w zależności od stopnia zaawansowania osoby trenującej. Interwały mogą polegać na jeździe rowerem, bieganiu, sprintach, wiosłowaniu, pływaniu itp.
Rozróżniamy interwały intensywne oraz ekstensywne.
Interwały intensywne to takie, które cechują się dużym wysiłkiem w krótkim czasie, na poziomie 95% maksymalnego tętna i dłuższą przerwą ok 60% maks. tętna. Natomiast ekstensywne interwały cechują się niższym poziomem tętna podczas ciężkich ćwiczeń (85%) oraz krótszymi przerwami i maksymalnym tętnem na poziomie 65%.
Trening interwałowy z pewnością sprzyja na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, poprawienie wytrzymałości organizmu, oraz pozytywnie wpływa na nasze serce. W badaniach na sportowcach udowodniono, że trening interwałowy prowadzi od trzykrotnie szybszego spalania tkanki tłuszczowej i szybszego wzrostu wydolności organizmu od klasycznego kardio. Trening interwałowy zwiększa wydajność tlenową organizmu, pomaga spalić oporną tkankę tłuszczową (np. brzuch).