Home » Dietetyka » Olej MCT – co to jest? I jak stosować?

dieta ketogeniczna

Olej MCT – co to jest? I jak stosować?

Olej MCT jest ot niezbyt popularny suplement diety, jest oczywiście powszechnie dostępny w internecie oraz w sklepach z odżywkami i powszechnie stosowany przez osoby uprawiające sport oraz osoby na diecie wysokotłuszczowej. Jednak są osoby nie znające tego suplementu i tkwiącego w nim potencjału. MCT jest olejem o wyjątkowej strukturze kwasów tłuszczowych potrzebnych do sprawnego codziennego funkcjonowania organizmu oraz aktywności fizycznej.

olej MCT

Sprawdź najniższe ceny oleju MCT najniższe w sieci (otwarcie w nowej karcie).

Czym jest olej MCT?

Olej MCT ma szczególne właściwości dzięki korzystnej różnicy między kwasami nienasyconymi oraz nasyconymi. Kwasy tłuszczowe nienasycone uchodzą za korzystnie wpływające na stan zdrowia organizmu. Działają przeciw zapalnie, korzystnie wpływają na układ krążenia i serce, są też źródła które podają że przeciwdziałają niektórym nowotworom. Tłuszcze nasycone, o których panuje błędne przekonanie, że uchodzą za bardzo szkodliwe i niekorzystne dla nas, powodując wiele chorób. Dlaczego błędne przekonanie? Ponieważ tłuszcze nasycone możemy podzielić na długołańcuchowe i średnio łańcuchowe.

Zobacz ceny oleju MCT najniższe w sieci (otwarcie w nowej karcie).

Te pierwsze długołańcuchowe tłuszcze są rzeczywiście bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, przyczyniają się do wielu chorób, podwyższenia złego cholesterolu, powodują choroby serca, stany zapalne. Są najcześciej spotykane w najtańszych tłuszczach stosowanych w przemyśle spożywczym.

Tłuszcze średniołańcuchowe (MCT oznacza Medium Chain Triglycerides) mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz działają korzystnie dla naszego organizmu i są bardzo dobrym źródłem energii. Kluczowym czynnikiem dla MCT jest to, że mają bardzo wysoką wchłanialność, która rozpoczyna się już w jamie ustnej. Do jego wchłaniania nie są potrzebne żadne dodatkowe enzymy.

Zobacz ceny oleju MCT najniższe w sieci (otwarcie w nowej karcie).

Jakie korzyści daje stosowanie oleju MCT na codzień?

  • stanowi łatwoprzyswajalne i stabilne źródło energii przez wiele godzin po spożyciu, szybko olej MCT z racji tego że łatwo się wchłania jest bardzo szybkim źródłem energii, przypominając pod tym względem węglowodany proste
  • olej MCT zwiększa metabolizm i przyśpiesza spalanie tłuszczów, w wątrobie jest zamieniany bezpośrednio w energię, dlatego jest stosowany powszechnie w odchudzaniu
  • poprzez szybkie i długotrwałe dostarczenie energii dla mięśni i mózgu powoduje dodatkowo zmiejszenie apetytu i łaknienia
  • stabilizuje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu zapobiega dodatkowo powstawaniu chorób metabolicznych
  • zwiększa odpornośc całego organizmu poprzez wspomaganie działania bakterii jelitowych, udowodniona jest też skuteczność jego walki z objawami zakażenia grzybami Candida oraz bakterią e Coli.
  • poprawia smak potraw – tłuszcz w kuchni jest stosowany jako nośnik smaku, w przeciwieństwie do oleju kokosowego MCT podczas rafinacji jest pozbawiony posmaku charakterystycznego dla oleju kokosowego
  • poprawia pracę mózgu, naukowcy udowodnili że poprawia pamięć u chorych na Alzheimera, osobom zdrowym natomiast poprawia samopoczucie
  • MCT ma korzystny wpływ na wygląd skóry i włosów,
  • dla osób będących w stanie ketozy (dieta ketogeniczna) stanowi łatwoprzyswajalne źródło ketonów, energii dla mózgu

Olej MCT jak widać ma wiele korzyści prozdrowotnych, nie tylko zaraz po spożyciu, ale także wpływa na stan organizmu w skali długoterminowej.

Jak wygląda dawkowanie oleju MCT?

Oficjalnej dziennej dawki oleju MCT nie ma, ale na pewno powinien on stanowić suplement diety a nie jego główny składnik. Zaleca się aby nie przekraczać dziennie dawki 50 ml, jest to bezpieczna dawka, która nie zwiększa wystąpienia chorób krążenia oraz podwyższenia cholesterolu we krwi.

Oleju MCT nie poleca się stosować do smażenia, ponieważ wytwarzają się niebezpieczne związki, jest to olej do spożycia na zimno. Podczas diety ketogenicznej jest stosowany często do kawy (zobacz kuloodporna kawa) wraz z masłem klarowanym bądź zwykłym niesolonym. Z tłuszczami wszelkiej postaci nie można jednak przesadzać bo taka kawa może mieć powyżej 400 kcal.

Zobacz ceny oleju MCT najniższe w sieci (otwarcie w nowej karcie).

Tagi: , ,


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.