Dieta ketogeniczna nie jest jakąś nowością badania nad nią zaczęto prowadzić na początku 20 wieku, już wtedy wiedziano, że zredukowanie węglowodanów do minimum i zastąpienie ich tłuszczami ma korzystne działanie w niektórych schorzeniach (np. padaczki), nie jest oczywiście jakimś cudownym lekarstwem jednak jest udowodnione naukowo, że wspomaga proces leczenia niektórych chorób.
Stan ketozy niewątpliwie też wpływa korzystnie na spalanie tkanki tłuszczowej, a dieta ketogeniczna jest niewątpliwie sprawdzoną i powszechnie stosowaną metodą redukcji stosowaną nie tylko w kulturystyce, ale także w innych sportach. Jeśli chodzi o spalanie tłuszczu jest to skuteczna i szybka metoda. A jak wygląda sprawa z mięśniami, ich budowaniem i utratą podczas redukcji na diecie ketogenicznej?
Wpływ diety ketogenicznej na mięśnie? Czy stracę masę mięśniową na keto?
Na samym początku diety ketogenicznej tracimy wodę z organizmu oraz cały glikogen, dlatego nasze mięśnie wydają się mniejsze, bardziej płaskie. Niestety ale masa mięśniowa idzie w dół razem z tłuszczem, do momentu w którym organizm pozbędzie się niemal do zera wody i glikogenu, który ją trzyma. W tym okresie następuj znacząca i najszybsza utrata wagi. Oczywiście tracimy masę wody i można powiedzieć że nasze mięśnie były nabite wodą, dzięki temu otrzymujemy suchy mięsień. Jednak obwód mięśnia i jego waga zmniejsza się.
Czy na ketozie buduje się lepiej masę mięśniową?
Podczas ketozy nie wydziela się insulina lub jej wyrzuty zostają zminimalizowane, jeśli chodzi o nasze samopoczucie jest to zaleta, jednak nie jeśli chodzi o budowę mięśni. Ponieważ insulina to jeden z najbardziej anabolicznych hormonów, odgrywający istotną rolę w procesie budowy mięśni, odpowiada za transport glukozy i aminokwasów do komórek, kiedy jej brakuje proces regeneracji po treningu może nie przebiegać prawidłowo.
Dodatkowo jeśli kierować się badaniami Journal of Applied Physiology stały i długotrwały niedobór glikogenu zaburza hipertrofię mięśni oraz ogólny rozrost tkanek. Następuje zaburzenie i zachwianie procesów wszystkich anabolicznych w organizmie.
Brak wspomnianego wcześniej glikogenu w mięśniach u niektórych osób może spowodować ograniczoną wydolność podczas treningu, co może wpłynąć negatywnie na jego efektywność i zarazem na budowanie masy mięśniowej.
Dieta ketogeniczna wywiera niewątpliwie ogromny wpływ na nasz organizm w szczególności na gospodarkę hormonalną i energetyczną. Zachodzące procesy przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i pozwalają ją zredukować do bardzo niskiego poziomu, jednak jeśli chodzi o budowę mięśni oraz ich siły, może nastąpić zahamowanie przyrostów, a nawet spadek formy i utrata tkanki mięśiowej.
Szkoda, a dieta naprawdę wydawała się dobra.